Rhône med Vinupplevelser, 18–22 maj m fl datum 2027
Följ med Vinupplevelser på vår helt nya femdagarsresa genom Rhônedalen – från Provence och Châteauneuf-du-Pape i söder till Côte-Rôties närmast svindlande vinberg i norr.
Rhône är en av Frankrikes mest fascinerande vinregioner och samtidigt en region med två helt olika ansikten. I söder möter vi solen, den provensalska livsstilen och de Grenachebaserade vinerna från Châteauneuf-du-Pape och Gigondas. Längre norrut förändras landskapet dramatiskt. Här klättrar vinrankorna på branta sluttningar ovanför Rhône och Syrah och Viognier ger några av världens mest eftertraktade viner.
Under fem innehållsrika dagar följer vi Rhône från söder till norr och får uppleva skillnaderna i landskap, jordmån, druvor och naturligtvis i glaset.
Vi inleder resan i Provence med en lång vinmakarlunch på Château de Beaupré, där vi besöker egendomen, provar gårdens viner och njuter av en specialkomponerad lunch i den vackra slottsmiljön. Därefter väntar Châteauneuf-du-Pape och några av södra Rhônes mest klassiska vinmarker.
Vi bor våra första nätter på det charmiga och personliga Hôtel L'Atelier i Villeneuve-lès-Avignon, mitt bland små gränder, torg och restauranger och med Provence alldeles utanför dörren.

En hel dag ägnas åt Châteauneuf-du-Pape. Hos familjeägda Domaine Durieu beger vi oss ut bland vinrankorna och lär känna appellationens fascinerande terroir – från de berömda stora runda stenarna, galets roulés, till sand, lera och kalksten. Vi provar naturligtvis gårdens viner och fortsätter sedan till spektakulärt belägna Château des Fines Roches för en lång lunch mitt bland vinmarkerna.

Resan fortsätter till Gigondas och Dentelles de Montmirail, där de dramatiska kalkstensbergen reser sig över vinmarkerna. Här besöker vi Pierre Amadieu, en av pionjärerna i Gigondas och idag appellationens största privata vingårdsägare. Många av familjens vingårdar ligger på hög höjd bland Dentelles de Montmirail och här får vi prova några av deras mest intressanta viner.
Våra smaklökar lockar oss också till två luncher på enstjärniga Michelinrestauranger. I Gigondas väntar L'Oustalet, mitt på det lilla bytorget, och i norra Rhône äter vi hos Philippe Girardon, som förutom sin Michelinstjärna bär den prestigefyllda titeln Meilleur Ouvrier de France.
Efter Gigondas lämnar vi Grenache och södra Rhônes soldränkta vinmarker bakom oss och följer floden norrut. Landskapet blir smalare och brantare och vi kommer in i Syrahens hemland. Vi besöker bland annat Hermitage och bor sedan direkt vid Rhône på Le Beau Rivage i Condrieu, omgivna av norra Rhônes spektakulära vinberg.
En av resans absoluta höjdpunkter blir ett närmare fyra timmar långt besök hos legendariska E. Guigal i Ampuis.

Vi börjar ute bland de branta vinrankorna i Côte-Rôtie, där vi får uppleva vilka extrema förhållanden som ligger bakom några av världens främsta Syrahviner. Därefter fortsätter vi till Guigals imponerande vinkällare i Château d'Ampuis och avslutar med en omfattande provning.
Som kronan på verket får vi dessutom den sällsynta möjligheten att prova ett av Guigals legendariska LaLa-viner – La Mouline, La Turque eller La Landonne. Viner som produceras i mycket begränsade mängder och tillhör de mest eftertraktade från hela Rhônedalen.

På vår sista kväll väntar La Grande Finale, Vinupplevelsers traditionella blindprovning. Efter middagen ställer vi tio av resans bästa röda viner mot varandra och tillsammans utser vi resans favorit.
Resans sista dag hinner vi med ytterligare ett vingårdsbesök och en härlig lunch innan vi fortsätter till Lyon, där det finns egen tid att upptäcka Frankrikes gastronomiska huvudstad innan det är dags att åka till flygplatsen.
I resan ingår bland annat flyg och bagage tur och retur, fyra hotellnätter med frukost, åtta vingårdsbesök och vinprovningar, två enstjärniga Michelinrestauranger, det exklusiva besöket hos E. Guigal, La Grande Finale, alla transporter samt mat och dryck enligt program. Resan är ”all-inclusive” förutom middag under två fria kvällar.
Arrangör: Vinupplevelser
Resmål: Rhône
När: 18–22 maj samt 25–29 maj 2027
Pris: 31 890 kr från Arlanda eller Köpenhamn