 
                    Södra Sardiniens vingårdar, 25 april–2 maj 2026
Sardinien med unika upplevelser bland vingårdar och natur med munskänken Måns Hallqvist, som har bott på Sardinien i över 30 år.
Sardinien är en unik ö mitt i Medelhavet. Er guide, Måns Hallqvist, har bott sedan förra seklet på Sardinien och har förflutet på sardisk vingård och exportör av sardiskt vin till Systembolaget. Vi garanterar unika mat- och vinupplevelser.
Vi koncentrerar oss på sydvästra hörnet av Sardinien och fokus blir på röda viner såsom Cannonau (Grenache) och Carignano del Sulcis (Carignane). Men vi glömmer inte de inhemska druvorna Bovale, Nasco och Vermentino. Vi följer den legendariske italienske vinmakarens (Giacomo Tachis) fotspår på Sardinien. Han skapade många ”stora viner” bla. Sassicaia, Tignanello, Turriga, Terre Brune etc. Varav de två sista får vi avnjuta på våra provsmakningar.
Det mesta ingår i resan: Flygresa (1 incheckad väska, 20 kg och 1 handbagage/liten ryggsäck med maxstorleken 40cm x 30cm x 20cm ) del i dubbelrum inkl. frukost i Historical Fashion Hotel (Dimora d’epoca) eller 3-stjärniga hotell, besök på 8 vingårdar, matlagning, 8 provsmakningar av vin, 1 st stadsvandring, 4 st middagar , 2 st picknick luncher, 2 st luncher och alla transporter på Sardinien.
Vi lär oss mattanten Stefanias (guidens hustru) allra hemligaste recept, när vi har cooking class (matlagning) en eftermiddag. Vi avsluta med att avnjuta frukterna av våra ansträngningar med de bästa vinera.
Det blir också god mat, kultur, historia och relax under veckan.
Resan arrangeras av Mitt i medelhavet, som sedan 2013 erbjuder resor till Sardinien och Italien. Låt dig förföras av Medelhavet!

Arrangör: Mitt i Medelhavet
Resmål: Södra Sardiniens vingårdar 
När: 25 april–2 maj 2026
Pris: 22 900 kr per person i dubbelrum
Avgångar från Arlanda, Kastrup och Landvetter. Du kan också ta dig till startplatsen på egen hand.