Rikssida Logga in
Logga in

Om Eskilstunasektionen

Munskänkarna Eskilstuna

Föreningen Munskänkarna är en ideell förening som bildades 1958 och är idag en landsomfattande vinprovarorganisation med cirka 25 000 medlemmar. Vi finns på över 170 orter i Sverige och utomlands.

Vårt syfte är att öka kännedom och kunskap om vin och andra ädla drycker, samt verka för goda och måttfulla dryckesseder. Detta gör vi genom att erbjuda vinprovningar och olika vinutbildningar.

  • Ordförande

    Gerd Runsten är vår ordförande

    Mail: gerdrunsten@gmail.com

  • Kassör

    Stig-Håkan Nilsson är vår kassör.

    Mail: stig-hakan.nilsson@icess.se

  • Sekreterare

    Hans Berg är vår sekteterare

    Mail: berg.hasse@telia.com

  • Utbildningsansvarig

    Dan Zylberstein är utbildningsansvarig.

    Mail: dan.zylberstein@gmail.com

  • Klubbmästare

    Sören Runvall är vår klubbmästare.

    Mail: runvalls@yahoo.se

  • IT-ansvarig

    Tomas Sandell är vår IT-ansvarige.

    Mail: tomas.l.sandelll@gmail.com

  • Revisorer

    Revisorer är Lena Mauritz och Kerstin Jansson.

    Mail: lena.mauritz@telia.com

  • Valberedning

    Medlemmar i valberedningen är

    Håkan Hellberg

    Mail: ch.hellberg@swipnet.se

    Johan Geben.

    Mail: johan@geben.se

    Tomas Sandell

    Mail: tomas.l.sandell@gmail.com

     

En cookie är en liten textfil som lagras på din dator och som innehåller information. Cookies används till att kunna anpassa en webbplats efter besökarens önskemål, val och intressen. Enligt den nya lagen om elektronisk kommunikation behöver vi informera om att vår webbplats använder cookies. Genom att gå vidare på hemsidan godkänner du att vi samlar in data om dina besök. I vår integritetspolicy förklarar vi vilken data vi samlar in, varför vi samlar in den och vad vi använder den till.

Din webbläsare ger en möjlighet att stänga av lagringen av cookies på din dator. Det finns då en risk för att vissa av tjänsterna på webbplatsen slutar att fungera.

OK